Psikoloji

Psikoloji

Psikoloji

Psikoloji Tanım: Ruh bilimi, davranışı ve zihni inceleyen bilim dalıdır.

Psikoloji Neden Gereklidir?

Vücudumuz da ağrı, sızı,veya ateş olduğunda yani bir tepki verdiğinde nasıl ki doktora gidiyorsak. Duygularımız da tepki verdiğinde ruhumuza bakmalıyız. Sorunu bulmak ve iyileşmek için ruhumuzun bir doktora terapiste ihtiyacı vardır. Kimi zaman bu terapist arkadaşımız kimi zaman ailemiz olur. En iyi şekilde yardımcı olmak sorunu çözmek isterler. Bazen sorunu çözerler ama birşey hep eksiktir. Sanki sorun çözülmemiş geçici bir süre üstü kapatılmış gibidir. Kolay değildir ruhumuzun ne istediğini bilmek, ruh ile ilgilenmek, bakımını yapmak, olumsuzluklardan soyutlanmak, benliğimizin derinliklerine inmek. Duygularımızı ve tepkilerimizi anlamak için psikolojiyi iyi bilmeye ve yorumlamaya ihtiyacımız var. Bunu da kendi içsel dünyamıza bilinçaltımıza yolculuk yaparak sağlayabiliriz. Ne kadar çok kendimizi tanırsak olaylar karşısındaki tepkimizi, tavrımızı ve bunların altında yatan temel nedeni anlayabilirsek bu hayatta o oranda başarılı ve mutlu oluruz.

Hiç düşündünüz mü? Bazen neden aninden modumuz düşer veya yeni tanıştığımız bazı insanlara neden ısınamayız?

Sürekli çevreden uyaranlar alırız. Bilincimizin Retiküler Aktivasyon kısmı bizim için bu uyaranları filtreler. Ama ya bilinçaltımız her şeyin bulunduğumuz yerin, etrafımızdaki kişilerin ve olayların yani çevremizin tamamen farkındadır. Tüm her şeyi algılar ve farkındadır. Sürekli kaydeder uçaklardaki karakutu gibi. Kimi zaman aniden mod düşüklüğümüzün nedeni çevreden gelen bilincin görmediği ama bilinçaltının fark ettiği uyarandan dolayı modumuz düşer geçmişteki acı bir deneyimi veya kişiyi hatırlıyor olabilir mesela biz farkına bile varmayız sadece modumuzun düştüğünü fark ederiz. Bir şarkı bir resim bir yer veya kişi saniyeler içinde modumuzu düşürebilir veya yükseltebilir.

Bazı yeni tanıştığımız insanlara ısınamama nedenimiz aslında istemsiz olarak bedenlerinin gösterdiği tepkilerdir. Ne kadar farklı görünmeye çalışırlarsa çalışsınlar. İstemsiz olan beden hareketlerini ve bakışlarını kontrol edemezler. Bilinçaltımız bunu fark eder olduğundan farklı biri gibi davrandığını anlar. Kadınlar bu konuda erkeklerden çok daha iyidirler kişilerin gerçek yüzünü anlama ve fark etme konusunda. Buna sezgi derler ama aslında olan annelik içgüdüsüdür. Doğuştan verilmiş bu içgüdü ilerde anne olursa eğer bebeğinin acıktığını susadığını, bir tehditle karşı karşıya olduğunu veya çocuğu biraz büyüyünce yalan söylediğini dahi anlamasını sağlar. Çünkü bedenin nasıl bir tepki verdiğini çok iyi bilirler.

One Response

  1. Anonim
  2. Pingback: Kendini Tedavi Et (DUYGULAR) - GRİ YASAM Ocak 23, 2022

YORUM YAP