Psikoloji

NLP ve 4 Taktik

Nlp
Nöron

Nlp Açılımı: Neuro Linguistic Programming.

Beynimizde bulunan nöronları yeniden programlamak için kullanılan. Psikolojik terapidir. Bilinç ve Bilinçaltını kodlamanın farklı bir versiyonudur.

“Yaşantımızı değiştirebiliriz. Yapabiliriz, sahip olabiliriz ve tam istediğimiz gibi olabiliriz.”

Anthony Robbins

Ne işe yarar bu nöronlar?

Nöronlar vücudumuzda bilgileri taşımaktan sorumludurlar. Elektriksel ve kimyasal sinyaller ile yaşam için gerekli olan tüm fonksiyonları koordine etmeye yardımcı olurlar. Anılarımız nöronlarımıza bağlıdır nöronlarımızı yeniden programlayarak geçmişteki acı deneyimlerimizi özgüvensizlik nedenlerimizi değiştirebiliriz. Nlp ve taktikleri öğrenerek bunu yapabiliriz.

Nlp teknikleri

1)Dışarıdan Gözlem Tekniği:

Gün içerisinde negatif duygular yaşayabiliriz trafikte araba kullanırken, evde eşinizle veya çocuklarınızla, işyerinizde patronunuz veya arkadaşlarınız ile okula gidiyorsanız okuldaki çevreniz ile korku, öfke, nefret, utanç gibi olumsuz duygulardan herhangi birisini veya birkaçını yaşayabilirsiniz. Bu duyguları Nlp ile değiştirebiliriz:

  • İlk olarak derin bir nefes alın ve bekleyin. Ardından sizi rahatsız eden o duyguyu düşünün.
  • Bu yaşadığınız duyguyu üçüncü bir kişinin gözünden canlandırmaya çalışın. Kendinize dış dünyadan baktığınızda o an nasıl görünüyorsunuz. Düşünmeye başladıkça kendinizi dıştan gözlemlemeye başlayınca anlık oluşan negatif duygunuzdaki değişimi fark etmeye başlayacaksınız.
  • Yaşadığınız olayı ayrıntılarıyla beraber film şeridi gibi izleyin sürekli geri sararak tekrar tekrar.
  • Negatif duygularınız geçinceye yerini nötr bir size bırakıncaya kadar devam edin.

2)Çapalama Tekniği

Bu teknik kendinizi olumsuz hissettiğiniz durumlarda duygunuzu olumluya çevirmek ruh halinizi değiştirmek için kullanılır. Sessiz bir ortamda gözlerinizi kapatın bir koltuğa veya yatağa uzanın ardından geçmişe anılarınızdan mutlu olduğunuz veya hissettiğiniz bir zaman gidin gidemiyorsanız da mutlu olacağınız bir şeyi zihninizde canlandırın sanki gerçekten orda gibi renkleri ve bulunduğunuz anı net olarak canlandırın.

Ses de ekleyebilirsiniz mesela sevdiğiniz bir insanın sesini 5 duyu organınız ile algılayacağınız anılar arttıkça duygunun yoğunluğu da artar. Anınız da en yoğun noktaya ulaştıktan sonra bedeninizde kodlamak istediğiniz noktaya dokunun sırtınız olabilir kolunuz olabilir veya herhangi bir parmağınızı da seçebilirsiniz vücudunuzda kodladıktan sonra gözlerinizi açın. Birkaç defa yapmanız bağdaştırmak için daha etkili olur. Artık mutsuz olduğunuzda kendinizi kötü hissettiğinizde vücudunuzun kodladığınız noktasına dokunarak duygunuzu iyileştirebilirsiniz.

3)Aynalama tekniği:

Etkili bir iletişim için aynalama tekniği vazgeçilmezdir. İyi anlaşan insanlara, arkadaşlara, çiftlere baktığımız zaman birbirlerini kopyaladıklarını görürüz aynı tepkiler aynı konuşma tarzları gösterdiklerini ortak ilgi alanına sahip olduklarını hatta benzer giyindiklerini fark edebiliriz. Bu uyumu her zaman çevremizdeki insanlarla yakalayamayız ama kendimiz o uyumu oluşturabiliriz.

Karşımızdaki kişiyi analiz ederek başlamalıyız beden dili özellikle nasıl kullanıyor, düşünürken ne yapıyor, kollarını sık kullanıyor mu, temastan hoşlanıyor mu, ses tonu düzeyi düşük mü yüksek mi ? ve konuşurken kullandığı kelimeler. Analiz yaptıktan sonra o kişi ile iyi anlaşmak veya etkili iletişim kurma istiyorsak taklit ederek aradaki uyumu yakalayabiliriz. Ama unutmadan yapmacıklıktan uzak bir şekilde taklit etmeliyiz.

Not: Birbirleri ile iyi anlaşan uzun yıllar birlikte olmuş çiftlerin yüzlerine bakın yüzlerindeki kırışıklıklar aynı noktalardadır. Çünkü aynı şeylere gülmüş ve aynı şeylere üzülmüşlerdir. Birbirlerinin kopyası gibidirler yüzleri farkında olmadan aynalamışlardır birbirlerini. Ve mutlu bir birliktelik geçirmişlerdir. Daha detaylı bilgi için Nlp Aynalama tekniği ile uyumlu ilişkiler kurma videosuna da bakabilirsiniz.

4)Swish Tekniği:

Geçmişinizde özgüveninizi düşüren veya sizi üzen bir olay bir anı yaşamışsanız yada değiştirmek istediğiniz bir anınız varsa bu tekniği kullanabilirsiniz. Başlamadan önce ruhsal olarak dengede olmalısınız. Öncelikle sessiz sakin bir ortama geçin ve uzanıp gözlerinizi kapatın. Değiştirmek istediğiniz anıyı zihninizde canlandırın. Bir film gibi düşünebilirsiniz sizin filminiz filmi başlatalım renkleri olduğundan daha canlı hayal edin ve varsa diğer duyusal olayları da koku, tat, ses, temas gibi her şeyi olduğundan daha canlı şekilde hayal edin doruk noktasında. Tam bu noktada yeni bir film hayal edin sizin filminiz ve olayları siz belirliyorsunuz gerçekleşmesini istediğiniz şekilde hayal edin. Ve bu iki filmi yan yana oynatın.

Gerçekleşmesini hayal ettiğiniz filmin renkleri siyah beyaz olsun. Birinci değiştirmek istediğiniz filme tekrar dönelim. Değiştirmek istediğimiz anılarımızın olduğu filmin renklerini ve varsa temas, ses, koku, tat gibi diğer duyusal uyaranları kısmaya başlayın siyah beyaz bir film olana kadar kısın renklerini. Ardından gerçekleşmesini istediğimiz filme gidelim ve tüm renkleri, uyaranları(ses, koku, tat, temas) açalım olduğundan daha parlak şekilde. Artık gözlerinizi açabilirsiniz. Zihninizde oluşturduğunuz yeni anı canlanıyorsa artık anınızı değiştirdiniz. Eski anınız canlanıyorsa değiştirene kadar devam edebilirsiniz.

Zihni Boşaltmak:

Kimi zaman çok düşünmekten bir şey yapamayacak hale geliriz. Başımızı ağrıtacak kadar düşünürüz. Bir sorun üzerine, gelecek üzerine, geçmişteki hatalar üzerine veya bir ilişki üzerine fark etmeksizin zihnimizi düşüncelerle ve kaosla doldururuz. Daha iyi odaklanmak ve ana dönmek için bu tekniği kullanabilirsiniz.

Sessiz sakin bir yere geçin uzanın ve gözlerinizi kapatın. Zihninizde bir mum hayal edin. Karanlıkta başka hiçbir şeyin bulunmadığı bir yerde sadece yanan bir mum. Geri kalan hiçbir şey görünmüyor. Mumun sadece yanan ateşine odaklanın ve alevin dans ettiğini canlandırın. Bir sağa bir sola rüzgarla hareket eden bir mum dans edercesine ritim tutuyor sadece aleve odaklanın başka düşünceler gelmeye çalışsa dahi aleve odaklanmaya devam edin bir süre sonra geri kalan tüm düşünceler zihninizden gidecektir. Zihninizin boşaldığını hissedince gözlerinizi açabilirsiniz.

One Response

  1. Beyfendi
  2. Pingback: Düşünce Eğitimi - GRİ YASAM Şubat 24, 2022

YORUM YAP