Psikoloji

Bilinç ve Bilinçaltı

Bilinç tanım: İnsanda farkındalığın, bilginin, duygunun ve algının merkezi olarak kabul edilen yetidir.

Bilinçaltı tanım: Biz farkında olmadan beynimizin bilinç dışı çalışan, vücudumuzdaki istemsiz kasları yöneten bilincimiz ile algıladığımız her şeyi kaydeden ve gerektiğinde kullanılmak üzere bilince veren parçasıdır.

Bu iki terim psikolojinin temel yapıtaşını oluşturur. Bilinç ve bilinçaltını buz dağına benzetebiliriz. Buz dağının üstünde kalan ve görünen kısım bilinç, suyun altında kalan ve çok daha derinlere inen kısım ise bilinçaltıdır. Bilinç ve bilinçaltı yaşamımızın en önemli parçalarındandır. Bilincimiz sürekli çevreden uyaran alır. Etrafı izler uyku haricinde sürekli çalışır. Ama kısıtlıdır saniyede en fazla 5-9 adet işlem alabilir. Ve bilinçaltımızın kontrol sistemidir ışığa çıkacak bilgiyi ve duyguyu kontrol eder. Bilinçaltımız ise saniyede 3 milyon veri alabilir evet yanlış duymadınız tam 3 milyon. Her şeyi kaydeder ve unutmaz da ordadır. Bizim kara kutumuz gibidir. En büyük arzularımız, hayvani içgüdülerimiz, korkularımız, alışkanlıklarımızın kaynağı orda saklıdır.

Bilinçaltı
Buzdağı

Bilinçaltını şekillendirmek ise mümkündür.

Sürekli gelen uyarıları bir süre sonra kabul eder bilinçaltı, bu uyarılara telkin deriz. Psikologlar bu şekilde tedavi eder. Hastayı rahat bir koltuğa alır ve trans haline geçirip geçmişe yolculuk yaparak ve anılarına giderek. Trans halinde iken tekinlere karşı savunmasız durumda oluruz. İstenilen yönde olumlu telkinler ile kötü alışkanlıklar veya travmalar tedavi edilebilir.

Bir arkadaşınıza sürekli hasta görünüyorsun hasta görünüyorsun derseniz sağlam olsa dahi belirli bir süre sonra hasta hissetmeye başlayacaktır aynı şekilde hasta olan birini de telkinlerle iyileştirebilirsiniz. Hastanelerde de şahit olduğum bir durumdur.

Hastalar ağrılarını olduğunu ve ağrı kesici istediklerini dile getirirler yaşlı oldukları için ağrı kesicinin zararlarından dolayı kimi zaman ağrı kesici yerine serum izotonik enjektöre çekilir ve hastaya uygulanır. Kısa bir süre sonra boş serum izotonik verilen hasta kendisini iyi hissetmeye başlar ve ağrısının kesildiğini söyler kendi kendisini tedavi etmiştir. Kendisinin bilincine telkin ettiği şey ağrı kesiciden sonra ağrısının kesileceğidir ve işe yaramıştır da. Şimdi gelelim bilinçaltımızı kendimiz için nasıl iyi yönde güzel bir hayat için kullanabileceğimize.

Ben bir evim. İçim karanlık. Bilincim yalnız bir ışık. Rüzgardaki bir mum. Titreşen bir alev. Bazen burada, bazen orada. Geri kalan her şey gölgede. Geri kalan her şey bilinçaltında.

İtiraf edilmemiş hiçbir his asla ölmez. Bilinçaltı dediğimiz çöplük, tamamen ertelenmiş, bastırılmış hislerle doludur. Hepsi orada öylece nefes alır ve bekler. En alakasız zamanı; rüyaları ve mutlu anları mesela.

Sigmund Freud

Bilinçaltını Kodlamak

Öncelikle olumlu konuşmalısınız kendinizle:

Bilinçaltınız olumlu ve olumsuz düşüncelerinizi ayırt etmez. Sadece kabul eder. Ben o işi yapamam ben para kazanamam ben güzel bir ilişkiyi veya onu haketmiyorum derseniz bilinçaltınız sizi şaşırtmaz. Bilinciniz bu yönde kanıtlar aramaya başlar inancınızı desteklemeye yönelik olumsuz kanıtlar toplar çevreden. Kendinizi değiştirin çevreniz zaten bu değişimi takip edecektir.

Ben o işi yapabilirim ben o terfiyi alabilirim ben o kişi ile sevgili olabilirim veya evlenebilirim deyin ilk başta zorlanacaksınız. Bilinçaltı bunu reddedecek fakat yılmayın olumlamaya devam edin. Bilinçaltınızın sizi iyileştirme, güçlendirme ve istediğinizi elde etme gücü vardır.

Başkalarının sizin adınıza karar vermesine veya sizin hakkınızda profil oluşturmasına izin vermeyin:

Neyi istediğinizi en iyi siz bilirsiniz. Nasıl bir karaktere sahip olduğunuzu da en iyi siz bilirsiniz. Çevrenizi arkadaşlarınızı iyi seçin olumsuz konuşan sizi kötü hissettiren kişilerden uzak durun. İnsan kırılgan bir yapıdadır. Çevreden gelen konuşmalar veya davranışlar şaka dahi olsa bilincinizi meşgul eder ve sürekli olarak desteklenirse de öyle olmasanız dahi inanmaya başlarsınız ve sonunda da kabul edersiniz. Bilinçaltı şakaları anlamaz. Bilinç gibi yargılama yapmaz kendisine verileni alır ve kabul eder.

Bilinçaltınızla her gece yatmadan önce konuşun:

Bilinçaltınızla her gece yatmadan önce konuşun, isteğinizi iletin mesela hastaysanız hastalığımın gün geçtikçe iyileştiğini hissediyorum, parasal olarak zor durumdaysanız paranın bana aktığını gün geçtikçe zenginleştiğimi hissediyorum gibi veya hayatınıza birisini almak istiyorsanız karakter özelliklerini söyleyin ve yakında hayatıma gireceğini hissediyorum deyin.

Zihninizde hayat ettiğiniz arzuladığınız şeyi canlandırın, renkleriyle birlikte hayal edin o duyguyu tadın bilinçaltınız hayal ile gerçeği ayırt edemez. Canlandırsanız bir süre sonra hayatınıza istediğiniz şeyi çekecektir bilinçaltınız.

Eser yazmak için bilinçaltınızdan yardım alın:

  • Bir eser, şiir yazmak veya bir ürün ortaya koymak istiyorsanız bunu dinlendiğiniz bir sırada ve uykuya dalmadan önce bilinçaltına iletin kimi yazarlar en güzel eserlerini rüyalarından esinlenerek yazmışlardır. Örneğin Stephan King-Salem’s Lot, Marry Shelley Frankenstein, Isabel Allende gibi.

Not:

  • Düşüncelerinize dikkat edin kabul edilen her bir düşünce beyin korteksi tarafından kabul edilecek ve bilinçaltına aktarılacaktır.

Olmak istediğiniz kişi gibi davranın:

  • Ve son olarak ne olmak istiyorsanız o şekilde davranın. Mesela oluşturmak istediğiniz bir profil mi var? Vurdumduymaz birisi diyelim net şekilde karar verebilen ve kendisine güvenen insanlarla etkili bir iletişime sahip bir karakter oluşturmak istiyorsunuz mesela o şekilde davranın taklitle başlayın. Bir süre sonra gerçekten o karaktere bürüneceksiniz.

Öyleymişim gibi davranıyorum ve öyle oluyorum.

Joseph Murphy

YORUM YAP