Kişisel Gelişim

Renklerin Anlamları

Renklerin hayatımızın bir parçası olduğu bilinen bir gerçektir. Bilinçsiz şekilde renklerden etkileniriz. Dış dünyaya verdiğimiz mesaj, yansıttığımız imaj ve karakter yapımız gibi birçok alanda bizlere dair detayları yansıtır. Markalar, ünlü firmalar renklerin insan üzerindeki etkisinin farkında olup, bizlere karşı kullanırlar. Örneğin Burger King, Kfc gibi fast food firmalarını ele alalım neden özellikle logolarında kırmızı renge yer veriyorlar? Kırmızı renk sizde neyi çağrıştırıyor?

Cevap aslında firmalarda gizli kırmızı renk insanda açlık hissini tetikler. Yemek firmaları, farkında olarak kullanırlar ki dışarıda gezerken veya evinizde sosyal medyada, internette sörf yaparken karşınıza reklam olarak çıkar. Bilinçaltından geçmişten gelen dürtülerle açlık hissiniz tetiklenir. Kısa bir süre sonra bir bakmışsınız ki hamburger ve patates kızartması yiyorsunuz.

Renklerin Anlamları

Bilinçaltında Renklerin Anlamı:

Toplumsal algılar ve geçmiş atalarımızdan gelen kalıtsal hafıza gibi faktörler, bilinçaltımızı renklere anlam yüklemeye sevk eder. Örneğin: siyah takım elbise giymiş bir kişiyi etkileyici ve önemli bir iş adamı olarak etiketleyebiliriz. Yada sürekli siyah kıyafetler giyen bir kişi gizem uyandırır. Aslında kıyafetler bu etiketleri oluşturmamızı sağlamadı bu iki olayda da renklere anlam yükledik.

ikinci bir örnek markete gittiniz. Mavi renkli bir çikolata paketi elinize alırsanız aklınıza direk çikolatanın hindistan cevizli olduğu gelir. Sakız paketleri için de aynı durum geçerlidir. Çilekli, karpuzlu isterseniz eliniz kırmızı renkli pakete, naneli sakız isterseniz istemsiz şekilde eliniz yeşil pakete gidecektir. Bu düşünceler bilinçaltınıza kodlanmış olan renk ürün eşleştirmesidir.

Mavi Rengin Anlamı:

Sonsuzluğun rengidir. Denizin ve gökyüzünün ahengini oluşturur. Mavi renk tonlarına göre yorumlanabilir. Yumuşak yani açık mavi renk, kişide duygusal arınma ve meditasyon etkisi yapar. Fiziksel ve ruhsal olarak rahatlatır. Sakinleştirici ve dinlendirici etkisi vardır. Mutluluğun rengidir açık mavi.

Mavi renk psikolojisi: Bu rengi seven kişiler güvenilir, sakin, huzur veren kişilerdir.

Mavinin koyu tonu ise karamsarlık, olumsuzluk ve tembellik gibi duygular oluşturabilir. Fakat mavi renk genel olarak olumlu karşılanır. İletişim, sadakat, özgürlük, hijyen, ve temizlik gibi güzel anlamlara sahiptir. Dünya genelinde dikkat ederseniz bankalar sıklıkla mavi rengi kullanırlar mavi renk ile büyük ve güvenilir bir firma oldukları mesajını vermek isterler. Siyasi liderler de güvenilir imajı için bu rengi takım elbiselerinde tercih ederler. Fast food veya diğer yemek firmalarının mavi renkten kaçınmaları gerekir yan etki olarak iştah azaltıcı bir renktir.

Renklerin Anlamları

Sarı Rengin Anlamı:

Sarı renk güneşin yeryüzündeki temsilcisidir. Enerji, mutluluk, cana yakınlık, yaşam enerjisi, umut, canlılık, neşe gibi pozitif anlamları vardır. Biraz da yazı çağrıştırır. Bu renk bir kıyafet giyen kişi ortamın enerjisini ve kendi enerjisini karşı tarafa yansıtan bir renk seçmiştir.

Sarı renk psikolojisi: Zihinsel özelliği yansıtır, özgünlük ve zekanın dışa vurumudur. Eğlence alanında da oldukça kullanılan bir renktir. Bu rengi seven kişiler cana yakın, eğlenceli ve neşelidir.

Bir diğer anlamı ise sarı rengin sonbahar rengidir. Hüznü çağrıştırır: ayrılık, özlem, hasret gibi temalarla da işlenebilir. Oldukça dikkat çekici bir renk olduğu için taksilerde, diğer ülkelerdeki öğrenci servislerinde, ulaşım araçları için indirme bindirme yerlerinde ve tehlikeli uyarılarda da kullanılır.

Kırmızı Rengin Anlamı:

Kırmızı renk aşkın rengidir. Aşk ve tutku için vazgeçilmez olan, açlığı ve arzuyu alevlendiren kişiyi baştan çıkaran bir renk. Renklerin afroditi de diyebilirsiniz. Geçmiş atalarımızdan gelen ilkel beyin dürtülerimizde avcılık ve toplayıcılık yapan atalarımız bir elmanın veya meyvenin olgunlaştığını kırmızı renge sahip olmasından anlardı. Kırmızı renk olgunlaştığını ve yemek için uygun olduğunu gösterirdi. Günümüz yemek firmaları, parfüm markaları moda firmaları, makyaj firmaları, kadın moda tasarımcıları bu renkten oldukça faydalanırlar. Bu renk bir kıyafet, dekor, makyaj malzemesi karşı tarafı etkileyici bir özelliğe sahiptir.

Kırmızı renk psikolojisine göre: Kırmızı rengi tercih eden bir kişi iseniz güç ve iktidara düşkün olabilirsiniz. Bu rengin yönlendirici bir etkisi vardır. Polis sirenlerinde yakından algılanması için kırmızı uzaktan algılanması için mavi renk tercih edilir. Trafik ışıklarında dur işareti olarak da kullanılır.

Renkler

Siyah Rengin Anlamı:

Renklerin en asili, gizemin ve korkunun birleşimidir siyah. İnsanda merak, ilgi ve hırsı ateşler. Resmi ortamlarda. cenazelerde, şirket toplantılarında, ürün tanıtımlarında, korku filmlerinde vazgeçilmez olan bir renktir. Bilinmeyeni ve geçmişteki korkulu günleri siyahla tarif edebiliriz.

Siyah renk psikolojisine göre, siyah renk kişinin kendisi ile dış dünya arasında bir bariyer oluşturur, duygularını ve hislerini korurken rahatlık sağlar. Kırılganlıkları ortadan kaldırır.

Bu rengi tercih ediyorsanız karanlık taraflarınız, otorite merakınız ve güce olan saygınız olabilir. Bir kişinin gerçekten bu rengi taşıyıp taşıyamadığını konuşarak anlarsınız.

Renkler

Mor Rengin Anlamı:

Mor renk otoriteyi temsil eder. Bunun nedeni olarak da geçmiş zamanlarda Ortaçağ Avrupa’sında imparatorların ve yüksek kesimdeki güç sahibi insanların mor rengi tercih etmesi gösterilebilir. Mor rengin üretimi zor olduğu için sadece elit kesimlerde kullanılırdı. Kırmızı ve mavi renklerin birleşiminden oluşur.

Mor renk psikolojik olarak ise duyguları açığa çıkartan bir renktir. Geleceği, rüyalarımızı ve hayal gücümüzü temsil eder. Mor rengi seven bir insansanız ruhsal yönleriniz ön plandadır. Sanat alanlarında daha etkili olabilirsiniz.

Mor renk bilinci genişletir bu nedenle birçok filozof tarafından tercih edilmiştir. Korkuları da daha yoğun olarak gün yüzüne çıkartır. Birçok intihar vakasında ki kişilerin tüm eşyalarının mor renk olduğu gözlemlenmiştir. Duygusal acıya yatkınsanız mor renkten uzak durmanız sizin için daha sağlıklı olur.

No Responses

  1. Pingback: Renkler ve Gizli Güçleri | GRİ YASAM Nisan 5, 2022

YORUM YAP