Kişisel Gelişim

Renkler ve Gizli Güçleri

Renkler hayatımızın doğal birer parçasıdır, giydiğimiz kıyafetlerden kullandığımız ürünlere kadar hayatımızı şekillendirir. Çevreye gönderdiğimiz sözsüz iletişim mesajlarının temelini oluşturur. Bu demektir ki insanlara karakter yapımız hakkında çıkarımda bulunmak için fırsat verir. Misal güvenilir bir kişiye benziyorsun(mavi renk), gizemli bir karaktersin(siyah renk), sakin birisine benziyorsun (yeşil renk) gibi tüm bu karakter özelliklerini sadece kıyafetlerinizi değiştirerek değiştirebilirsiniz. Sizi tam olarak tanımayan insanların hakkınızdaki görüşleri dış özelliklerinize yani giyiminize, renkler seçiminize, bakımınıza, duruş ve hareketlerinize göre şekillenecektir.

En son olarak da sözleriniz önemlidir. İlk planda beden dili gelir. Renkleri öğrenmek hayatınıza pozitif etki yapacaktır. Çünkü her bir rengin anlamı vardır ve dışa gönderdiği mesajların karşınızdaki insanın bilinçaltı farkındadır. Renkleri bilmenizin diğer bir pozitif etkisi de halo etkisidir. Halo etkisi kısaca belli özelliklerin genellemesidir. Misal bir kız güzelse kendine güveni vardır, cana yakındır gibi diğer özellikleri de iyidir şeklinde genelleme yapılır. Diğer bir örnek ise bir firmanın ürünü kaliteli ve kullanışlı ise diğer tüm ürünleri de kalitelidir şeklinde düşünürüz. Bir önceki yazıda renklerin anlamları yazısında mavi, sarı kırmızı, siyah, mor renklerini psikolojik ve duygusal olarak yazmıştım. Bu yazıda günlük hayatta sık kullanılan diğer renkleri aktarıcam.

Renklerin Anlamları

Turuncu Rengin anlamı:

Portakal rengi, kavuniçi yada turuncu renk kırmızı ve sarının birleşiminden oluşur. Kırmızının enerjisini, cazibesini ve sarının mutluluk enerjisini birleştirir. Neşe ve sıcaklığı temsil eden bir renktir. Turuncu renginden esinlenenler her zaman hareket halindedir.

Renkler anlamıyla ilgili olarak, turuncu renk dışa dönüktür. Teşhirciliği teşvik eder bazen de gösteriş yapar. Turuncu rengi seven kişiler, yeni fikirlere açık olmayı severler. Daha çok serbest takılmaya ve özgürlüklerine düşkündürler. Kendilerine özsaygıları yüksektir. Başka insanlara karşı da saygılıdırlar. Gençliği temsil eden bir renktir.

Turuncu renk psikolojisi, iyimser ve canlandırıcı bir renktir. Bu renk yenilenme hissi verir. Fiziksel enerji ile dengelenmemizi sağlar. Güneşin renklerindendir. Güneşin doğuşuyla canlandırır insanı, günbatımıyla da huzur verir. Paranoya ve depresyon gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

Renkler

Yeşil Rengin Anlamı:

Umut ve ruhsal huzurun rengidir yeşil. Cennet’in de rengidir aynı zamanda. Sakinleştirici ve görme gücünü artırıcı etkisiyle ön plana çıkar. Yeşil renk cömertliği ve paylaşımı sever. Tabiatı, doğayı ve huzuru çağrıştırır. Ruhsal olarak dinlendiricidir.

Yeşil rengi seven kişiler, üretken kişilerdir ve çevresiyle uyumlu insanladır. Arkadaş canlısı ve güvenilir bir dostturlar. Yardımsever ve düşünceli insanlardır. Kendilerine çok fazla değer verirler.

Yeşil renk psikolojisi, tabiat sevgisini, aile sevgisini, arkadaş ve aile sevgisini canlandırır. Özgün düşünmeyi tetikler. Güzel ürünler ortaya koymak için bu renkten faydalanılabilir. Genellikle temizliği ve sağlığı çağrıştırdığı için kişisel bakım ürünlerinde yeşil renk tercih edilir.

Renkler
Renklerin Anlamları

Beyaz Rengin Anlamı:

Beyaz renk saflığı masumluğu ve temizliği simgeler. Barışın da rengidir beyaz güvercin gibi. Yeni başlangıçları da simgeler evlenecek olan gelinler beyaz gelinlik giyerler. Bozulmamış değerini kaybetmemiş ve kutsal sayılan kavramlar da beyaz renkle temsil edilir.

Beyaz rengi seven kişiler, bu renk insanları daha genç gösterir. Bu rengi seven kişiler genellikle güvenilir. kararlı ve temiz olarak nitelendirilir. Hayal dünyaları geniştir, temizliği aydınlığı ve düşünmeyi severler. Sadeliği severler.

Beyaz renk psikolojisi, devamlılığı ve istikrarı simgeler. Asalet, zarafet ve soğukkanlılık anlamlarına gelir. Soğuk ortamlar oluşturmak için de kullanılabilir. Yeni başlangıçlar ve temizlik simgesi olarak kullanılır.

Renklerin Anlamları

Pembe Rengin Anlamı:

Pembe renkler sevginin evrensel rengidir. Arkadaşlığı, şefkati, dengeyi ve yakınlaşmayı temsil eder. Koşulsuz sevmeyi, anlayışlı ve düşünceli olmayı, empati kurmayı ve anaçlığı gösterir. Pembe renk insanları sakinleştirmekte ve kalpleri yumuşatmaktadır. Enerjiyi çeken sakinleştirici bir rol oynar.

Renk psikolojinde, pembe umudu simgeler. Her şeyin yoluna gireceği duygusu uyandıran olumlu bir renktir. Bir hapishanede kapı ve pencereler pembe renge boyandığında mahkumların agresif davranışlarının azaldığı gözlemlenmiştir.

Pembe rengi seven kişiler, sezgisel, anlayışlı, empatisi yüksek, yumuşak ve şefkatli kişilerdir. Fakat çevrenizde dikkat etmeniz gereken bir şey var ki: Sürekli pembe giyen insanlar, kabul, destek ve koşulsuz sevgiye ihtiyaç duyduklarını söylemeye başlamışlardır. Böyle bir arkadaşınız varsa bunun bilincinde olun.

Pembe renk psikolojisi, karmaşık olmayan duyguların, deneyimsizliğin ve naifliğin rengidir. İçimizdeki çocuğun tatlılığını ve masumiyetini ifade eder. Kırmızının fiziksel tutkusunu yumuşak ve sevgi dolu bir enerji ile değiştirir.

Kahverengi Rengin Anlamı:

15. yüzyıl Osmanlı sınırlarında yaygınlaşmaya başlayan kahve, zaman içerisinde ismini renk olarak diğer eşyalara da vermiştir. Toprak rengidir; kahverengi özgün düşünceyi, bolluğu ve bereketi simgeler. Erkeklerin kıyafet renk seçiminde favori rengidir.

Kahverengini seven kişiler, fedakar ve anaç özellikleri ön plana çıkmıştır. Sağduyuya sahip insanlardır. Sadakatli, dostça davranışları olan ve ulaşılabilir insanlardır.

Kahverengi renk psikolojisi, tutumlu bir renktir, herhangi bir formdaki ihtişam, fazlalık veya atık ile ilgili değildir. Her şeyden önce kaliteye ve ılımlılık içindeki her şeye değer verir. Çalışkan ve güvenilir bir renktir.

YORUM YAP