Kişisel Gelişim

Özgüven Kazanmanın Yolları

Özgüven: her durumda uygun ve etkili kabiliyetlerde bulunabilme kabiliyetidir.

Özgüvenimiz bebeklikten itibaren bilinçli ve bilinçsiz şekilde çevremiz ve kendimiz ile olan konuşmalarımızla şekillenir. Çocukluğunda yeterince başarıları takdir edilmemiş çocuğun özgüveni ile ailesinden ve çevresinden olumlu mesajlar alan. Başarıları ve güzel davranışları için sürekli iltifat ve takdir edilen çocuğun özgüveni birbirinden farklı olucaktır. Kendi kararlarını alana ve çevresindeki gelişen olayları doğru yorumlama yeteneğini kazanana kadar aile, akraba, okul, arkadaşlar gibi çevresel faktörlerden etkisini alan özgüven, kişi bilincinin farkına vardıktan sonra artık kendi şekillendirmeye başlar. Özgüven geliştirmenin birçok farklı yolu vardır. Temel olarak amaç kişinin kendi potansiyelinin farkına varması, yeteneklerine yönelik yatırımlar yapması ve eksik yanlarını güçlendirmesidir.

Özgüven

Özgüven Kazanmak İçin Yöntemler:

İç Eleştirinize Karşı Konuşun:

Değersizlik hissi içinizdeki kendinizi eleştiren diyalog tarafından kurulmuştur. “Hiç iyi değilim.” “Berbatım.” “Diğer insanlara göre yetersizim.” ve bunun gibi değer düşürücü ifadeler, umutsuzluk duygularını ve düşük özgüveni oluşturur ve besler. Bu kötü zihinsel alışkanlığın üstesinden gelmek için, üç adım gereklidir:

A) Aklınızdan geçtikçe eleştirel düşünceleri tanımak ve yazmak için kendinizi alıştırın.

B) Bu düşüncelerdeki çarpıtılmış fikirleri tespit edin.

C) Daha gerçekçi bir kendini değerlendirme sistemi oluşturmak için bu düşüncelerinizle konuşun.

Bunu başarmak için etkili bir yöntem “üç sütun tekniği” dir. Basitçe, bir kağıdı üç sütuna bölecek şekilde, aşağıya doğru iki çizgi çizin. Sol sütunu “Otomatik Düşünceler (Özeleştiri)”, orta sütunu “Bilişsel Çarpıtma” ve sağ sütunu “Mantıklı Yanıt(Kendini Savunma)” olarak adlandırın. Sol sütuna değersiz ve keyifsiz hissettiğinizde aklınızdan geçen incitici/zarar verici tüm özeleştirileri yazın.

Örneğin, diyelim ki bir etkinlikte kötü bir olay başınıza geldi içiniz ezildi, kendinizi iyi hissetmiyorsunuz. Şimdi kendinize sorun, “Şu anda kafamdan hangi düşünceler geçiyor? Kendime ne söylüyorum? Bu beni neden üzüyor?” Sonra bu düşünceleri sol sütuna yazın. Aklınızdan geçtiği anda not almaya çalışın. Çünkü bunlar üzüntünüzün asıl nedenidir. Ardından düşüncelerinizdeki bilişsel çarpıtmaları saptayın ve orta sütuna yazın.

Not: Nesnel olarak geçerli olmadığını düşündüğünüz şeyler söyleyerek kendinizi neşelendirmeye çalışmıyorsunuz. Aksine, gerçeği anlamaya çalışın. Eğer mantıklı yanıt sütununda yazdıklarınız inandırıcı ve gerçek değilse yardımı olmayacaktır. Özeleştirinize karşı yanlışı gösterdiğinizden emin olun. Bu mantıklı yanıt, kendinizi eleştiren otomatik düşüncenizin mantıksız ve hatalı yanlarını içermelidir.

Otomatik Düşünce
(Özeleştiri)
Bilişsel ÇarpıtmaMantıklı Yanıt
(Kendini Savunma)
Her zaman toplu ortamlarda, etkinliklerde kendimi rezil ediyorum.Aşırı genellemeSaçma. Bu yaşıma kadar birçok toplu ortamda, etkinliklerde bulundum ve çok nadir hata yaptım.
Herkes beni küçük görüyor. Akıl okuma,
aşırı genelleme
Her zaman hata yapmıyorum. Ben hatalarımla bir bütünüm. Hatalarım sıklaşırsa bu sorun üzerine çalışırım
Bu benim ne kadar aptal olduğumu gösterir.EtiketlemeBir olaya bakarak kendimi yargılayamam.

Hayır Demeyi Bilin:

Basit bir şey gibi görünebilir bu kelime ama kullanması zordur. Arkadaşlarımız veya sevdiğimiz insanlar bizden bir şey istediklerinde kırmamak için sürekli kendimizden ödün vererek. Sevmediğimiz aktiviteler, konuşmalar veya buluşmalar yapabiliyoruz. Ama onları kırmamak için sevmediğimiz şeyleri yaparken aslında kendimize zarar veriyoruz. Kendi benliğimizi ve özgüvenimizi korumak için sevmediğimiz durumlar ve olaylar için hayır demeliyiz. Bulunmak istemediğiniz bir ortama mı davet ediliyorsunuz hayır deyin, arkadaşınız ödevi için yardım istiyor ama siz yapmak istemiyorsanız hayır deyin. Kimseyi memnun etmek zorunda değilsiniz. İnanın zamanla hayatınızda daha fazla söz sahibi olduğunuz için özgüveniniz artışa geçecektir.

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamaktan Vazgeçin:

Özgüven düşüren etkenlerden birisi de çevremizde bizden daha iyi olan insanlarla kendimizi kıyaslamaktır. Tip, fizik, başarı gibi herhangi bir konuda kıyaslama olabilir. Kıyaslama yapmak bizleri başarıya ulaştırmaz daha çok yetersizlik fikrini tetikler, bulunduğunuz yere sıkışmanıza neden olur. Kıyaslama yapacaksanız bu kişi kendiniz olmalısınız. Geçmişinizle bugünü kıyaslayın ve kendinize sorun ilerliyor muyum yoksa hala yerimde mi sayıyorum?

Arkadaşlarınıza Dikkat Edin:

Arkadaşlarınızı ve çevrenizi iyi seçin. İnsanlar en yakınındaki kişilerin ortalaması olur. Arkadaşlarınız değer katıcak ve sizlere özgüven aşılıycak insanlar olsun. Sizler başarılı ve özgüvenli insanlar ile birlikte zaman geçirir ve arkadaşlık ederseniz kendinize güveniniz artar. İstemsiz olarak onları aynalamaya başlarsınız. Bazı insanların yanında özgüvenli ve kendimizden emin hissederken bazılarının yanında çekingen olmamızın sebebi de budur aslında, biz farkında olmasak dahi bilinçaltımız karşı tarafın beden dili sinyali ile özgüvenli olup olmadığını anlar.

Maruz Bırakma Tekniği:

Korku ve endişe birçok alanda adım atmamızı engeller. Bizlere kapana kısılmışlık hissi verir. Geçmişten günümüze gelen korkularımızın nedeni geçmişte korkumuzun olduğu alanda yeterli bilgiye sahip olmamamız yada kötü bir tecrübemiz olması olabilir. Kötü bir tecrübeden dolayı korkumuz var ise Nlp veya da adım adım korktuğumuz duruma maruz kalmak korkumuzu yenmek için bizlere yardımcı olur. İki yöntem de uygulanabilir ve etkilidir.

Bu tekniğin felsefesi hayatımızda korktuğumuz durumlara adım adım maruz kalarak o alanda etkin olmamızdır. Bu tekniği özgüvensiz olduğumuz her alanda uygulayabiliriz. Örneğin üniversite sınavı veya kpss sınavına hazırlanan bir öğrenciysen sınavına 1,2 gün kala sınava gireceğin okula git ve sınava gireceğin salona geç ve sıraya otur. Zihninde sınavda olduğunu hayal et, sakin bir şekilde soruları okuduğunu ve optiğe işaretlediğini canlandır. Zihninde sınava dair ne kadar fazla detay canlandırırsan (gözetmen. diğer sınav olan adaylar gibi) sınav günü için korkuna o kadar fazla etkili olur.

İkinci örnek:

Mesela yeni insanlarla tanışmakta korku yaşıyorsan. Önce zihninde canlandır konuşmayı. Merhaba veya selam ile başla ardından hal hatır veya neler yaptığı hakkında genel bir sorudan yola çıkarak başla buradaki soru sana kalmış. Sorundan sonra akıcı bir sohbet için 5N1K ‘dan faydalan: Ne, Neden, Niçin, Ne Zaman, Nerede, Kim?

Beden Dilinize Hakim Olun:

Mutluyken güleriz peki ya bir şey hissetmiyorken gülersek, yine aynı etkiyi yapar duygu durumumuzu yükseltir ve mutlu oluruz. Nasıl ki duygularımızı bedenimizdeki bazı hareketler ile gösteriyorsak, aynı hareketleri tekrarlayarak aynı duygular içine girebiliriz. Yani anlatmak istediğim özgüvenli insanların beden diline hakim olursanız sizde özgüvenli olursunuz. Arkadaşlarınız ile beraberken veya da iş görüşmelerinde yada herhangi toplu bir ortamda omuzlarınızı kasmayın, rahatça geriye yaslanın veya sandalyede iseniz dik oturun, kollarınızı bağlamayın, geniş yer kaplamaktan çekinmeyin. Bulunduğunuz alanda geniş yer kaplamak ve rahat bir oturuş sergilemek özgüveninizi yükseltecektir.

Başkalarının Ne Düşündüğünü Çok Düşünmeyin:

Gündelik hayatınızda birçok insan ile iletişiminiz olabilir. Yaptığınız hareketler, aldığınız kararlar için sık sık benim hakkımda ne düşünürler, bu konuda ne söylerler gibi düşüncelere takılmayın. Başkalarının fikrini gerektiğinde almak iyi bir fikir ama bu hayat sizin hayatınız siz yaşayacaksınız, sonuçlarını siz göreceksiniz Başkalarına bağımlı olmayın fikirlerini alın ama benim hakkımda düşünürler kısmını çok da önemsemeyin. Unutmayın her şeyi kusursuz yapsanız dahi bir hatanızı bulurlar. Sadece kararı alın ve uygulayın.

Son Olarak:

Özgüvenli olmak için sadece psikolojik olarak güçlü olmak yeterli olmaz. Kişisel hijyeninize önem vermelisiniz. Temiz bir vücut, bakımlı saçlar ve güzel kokan bir parfüm kullanmanız hem sağlığınızı hem de özgüveninizi olumlu olarak etkiler. Dışarıya ilk izlenim için olumlu bir mesaj vermiş olursunuz.

Spor yapın, bedensel olarak formda olmak özgüveninize olumlu katkı sağlar. Hangi spor türü olduğu önemli değil, önemli olan sporun yapılması. Bedenin uyuşukluğuna imkan verilmemesi. Spor salonuna kaydolarak veya evde kendiniz spor yapabilirsiniz. Evde spor yapacaksanız dambıl, gerdirme ipi, şınav barı, pilates topu gibi aparatlarla yapabilirsiniz.

No Responses

  1. Pingback: Erteleme Hastalığı - GRİ YASAM % % Şubat 2, 2022
  2. Pingback: Beden Dili 1 - GRİ YASAM Şubat 8, 2022
  3. Pingback: Fobi (Korkular) - GRİ YASAM Mart 8, 2022

YORUM YAP