Kişisel Gelişim

Öz Disiplin Geliştirme Yolları

Öz Disiplin Nedir?

Kişinin uzun ve kısa vadeli hedefleri için karşılaştığı engeller karşısında yılmadan, hedeflerine ve isteklerine azimli ve kararlı bir şekilde ilerlemesidir. Öz disiplin sahibi kişiler hedefe ilerlerken alışkanlıklarını, davranışlarını etkili bir şekilde hedef doğrultusunda düzenleyerek planlı bir şekilde hareket ederler.

Disiplin Neden Önemlidir?

Hayatta başarılı olmak, istediğimiz yaşamı sürmek için kontrollü ve planlı şekilde çalışmalıyız. Konfor alanımızın dışına çıkmalı,belirli alışkanlıklar kazanmalı, geçici zevkler yerine uzun vadeli zevkler için çalışmalı ve bu yoldayken hedefimizden sapmamalıyız. Hedefimizden sapmamak için ise en önemli nokta öz disipline sahip olmamızdır. Öz disiplini hayatımızdaki her alanda uygulayabiliriz. Spor, ders çalışma disiplini, kilo verme, kötü alışkanlıklardan kurtulma, bağımlılıkları bırakma gibi aklınıza gelen her türlü alanda kendinize uyarlayarak uygulayabilirsiniz. Hayatta bir yerlere gelmek ve ben başardım demek istiyorsanız disiplin şarttır. Bunun örneklerini çevrenizden ve dünyadan başarılı olan insanların hayat hikayelerini dinleyerek daha net şekilde anlayabilirsiniz.

Öz Disiplin Nasıl Kazanılır?:

Güne Planlayarak Başlayın:

Sabah ilk uyanır uyanmaz telefonda ınstagram ,youtube gibi sosyal medyaya, gündeme bakmak yerine gününüzü planlayın. Bugün hangi işleri yapacaksınız, uzun veya kısa vadeli hedefinize ilerlemek için hangi adımı atacaksınız. Halletmeniz gereken işleri hangi saatlerde halledeceksiniz? bu markete gitmek, bankaya uğramak, fatura yatırmak, sınav için hazırlanıyorsanız hangi saatlerde ders çalışacaksınız bunlar olabilir. Gün içinde yapacağınız işleri zihnen planlayın. Plan saati geldiğinde kesinlikle ertelemeyin.

Eğer zihnen planlamak karışık geliyorsa yazın düz bir sayfaya gün içerisinde neler yapacağınızı aktarın. Akşam yatmadan önce planlarınızdan yaptıklarınıza tik atarak uyuyun. Yapacağınız işleri ve sorumlulukları zihnen veya kağıda dökerek planlamak sizlere motivasyon sağlar ve düzenli bir yaşam kapılarını aralar.

Kendinizi Tanıyın:

Hedeflerinizi belirlemeden önce bu hedefin size uygun olup olmadığını, yolun sonunda başarıya ulaşınca alacağınız ödülü gerçekten isteyip istemediğinizi değerlendirin. Siz mi istiyorsunuz yoksa aileniz, çevreniz mi istiyor bundan emin olun ve hedefinize ilerlerken kullandığınız çalışma metodunu kendiniz oluşturun. Çalışma yöntemi için destek alabilirsiniz ama size özel olsun. Hazır çalışma yöntemlerini pek tavsiye etmem çünkü herkesin yapısı, odaklanma süresi, zihnin verimli olduğu saatler farklıdır.

Öz disiplin, düşüncelerinizin ustalığıyla başlar. Eğer ne düşündüğünüzü kontrol etmezseniz ne yaptığınızı kontrol edemezsiniz. Basitçe, öz disiplin önce düşünmenizi sonra harekete geçmenizi sağlar.

Napoleon Hill

Çevredeki Uyaranları Ortadan Kaldırın:

Çalışma ortamınızdaki dikkat dağıtıcı eşyalar telefon, bilgisayar, tablet gibi eşyalarınızı göz önünden uzak tutun ve sessize alın. Arkadaşlarınıza ve ailenize çalışma süresi boyunca rahatsız etmemelerini belirtin. Eğer arkadaşlarınız dışarı çağırıyorsa da işinizi bitirmeden dışarı çıkmayın. Çalışmanızı bitirmeden ne olursa olsun çalışma ortamını terk etmeyin. Spor yapıyorsanız spor bitene kadar, ders çalışıyorsanız çalışacağınız kısım bitene kadar.

Daha sağlıklı beslenmek, diyet yapmak istiyorsanız sizi cezbedebilecek abur cuburları eve almayın evde varsa da görmeyeceğiniz bir yere kaldırın. Telefonunuzda rahatça abur cubur, fast food gibi yiycekleri alabileceğiniz uygulamalar varsa kaldırın telefon numarası kayıtlıysa silin. Hedefinize ulaşmaya çalışırken herkes gibi dikkat dağıtıcı unsurlar, cezbedici eşyalar, kişiler, yiyecekler elbette ki olacak ama ilerlemeye devam etmek istiyorsanız direnmeli ve bu uyaranlardan kaçınmalısınız.

Zevklerinizi Erteleyin:

Bu güzel bir şey gibi görünmesede öz disiplininizi inanılmaz ölçüde artırıcı bir faktördür. Zevk alacağınız arkadaşlarla buluşmak, dışarda çay kahve içmek, eğlence merkezine gitmek, dizi film seyretmek gibi eğlenceli etkinlikleri hemen yapmak yerine, yapmanız gereken önemli işleri, hedefinizdeki çalışmayı yaptıktan sonra eğlenceye zaman ayırmanız beynin ödül sistemini aktive eder ve normalden daha fazla haz alırsınız.

Bunu marsmallow deneyi ile de görebilirsiniz. Bu deneye göre ertelenen zevkler hayatta başarılı olma şansımızı artırıyor. Diğer türlüsünü yani zevklerin ilk önce yapıldığı durumu da ele alarak beraber gözden geçirelim. Arkadaşlarınızla buluştunuz her şey güzel fakat içinizde belirli aralıklarla yapmanız gereken sorumlulukları, işleri sürekli hatırlayacaksınız ve vicdanen de rahatsız bir durumda olacaksınız. Kısaca başarılı bir hayat için zevklerinizi bir süreliğine erteleyin.

Disiplin, hedefler ve başarılar arasındaki köprüdür.

Jim rohn

Düzenli Uyuyun:

Biyolojik bir saatininizin olmaması yani uyuduğunuz ve kalktığınız belirli bir saattin olmaması sizi duygusal ve bedensel olarak yıpratır. Örneğin gece 3-4 de yatıp öğlen saat 12-1 gibi kalktığınız durumlarda gün içindeki veriminiz, odağınız düşer. Bunu çok geç saatlerde yatıp ertesi gün gün boyu kendinize gelemediğiniz zamanlarda fark etmişsinizdir. Vücudunuzun belirli bir düzene ihtiyacı var. Başarılı olmak, öz disiplin oluşturmak için uykunuzu ihmal etmeyin. 23.00-03:00 saatleri arasında uykuda olmanız. Ertesi güne daha dinç ve odaklanmış şekilde uyanmanıza yardımcı olur.

Kendinizi Ödüllendirin:

Öz disiplin kazanmak zor ve emek isteyen bir eylemdir. Fedakarlıklar gerekir ve bu fedakarlıklar için her zaman takdir edilmeyebilirsiniz. Bunlara takılmayın siz yolunuza sessizce devam edin ve planlarınıza uydukça, başarıya ulaştıkça kendinizi ödüllendirin bu adımı sakın ihmal etmeyin. Ödülü hakkettiniz bu ödül belirli aralıklarla kendinize sevdiğiniz bir yiyeceği, eşyayı, kıyafeti alma veya bir aktiviteyi yapmak olabilir. Başarınız için başkalarının takdirini, ödüllerini beklemeden önce kendinizi takdir edin ve ödüllendirin.

Hayatımda başarılı olmamın tek yolu disiplinden geçiyordu. Ben de arzularımla iradem bir olana kadar kendi üstümde disiplin uyguladım.

Nikola Tesla

Affetmeyi Bilin:

Son olarak disiplin uzun vadeli emek, çaba ister yorgunluktan bırakmak isteyecek kadar zorlayabilir. Bazen bu yolda hata yapabilirsiniz, kontrolü kaybettiğiniz durumlar olabilir bunun için kendinizi affedin. Ve ayağa kalkarak tekrar kendinden emin ve özgüvenli şekilde bir daha deneyin. Yere düşmeniz sizin suçunuz olamayabilir ama kalkıp kalkmamak tamamen size kalmıştır.

YORUM YAP