Kişisel Gelişim

Beden Dili 1 Yüz Hareketleri ve Gözler (Resimlerle)

Beden Dili, vücudun dilidir. Sözel olmayan bir iletişim şeklidir. Beden dili nedir? Sorusunu cevaplarsak da iletişim kurarken veya bir iş yaparken, iş yerinde çalışırken, sokakta yürürken, bir topluluğa hitap ederken yani kısaca hayatın her alanında dış dünyaya yansıttığımız karakteristik yapımızdır. Beden dilini öğrenmek ve uygulamak özgüveninizi olumlu şekilde etkiler. İletişimde en etkili olan unsurdur. İletişim kurarken kullandığınız kelimeler %10, ses tonu %30, beden dili % 60 oranında etkilidir.

Yani bu demektir aslında iletişim kurarken söylediğiniz kelimeler değil, dışa yansıttığınız beden dili önemlidir. Buna şu şekilde örnek verebilirim arkadaşlarınız sözleri ile size değer verdiğini veya sevdiğini söylüyor, ama yanınızda iken sizden uzak şekilde oturuyorlar, yüzleri size dönük fakat bedenleri başka yöne bakıyor. Oturduğu koltuktan kalkmaya hazırlanır gibi uçta oturuyorlar. Buradaki tüm mesajlar birleşince aranızdaki arkadaşlığı tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Yazının devamında buradaki beden dili hareketlerinin ayrı ayrı şekilde anlamlarını yazıcam.

Beden Dili

Beden Dili Hareketleri ve Anlamları:

Gözler:

Beden dilimizin en güçlü ögesi. Gözler ile karşınızdaki insanı kendinize aşık da edebilirsiniz, nefret etmesini de sağlayabilirsiniz. Yüzdeki dudak, burun ve kaşlarla bağlantılı şekilde dış dünyaya mesaj verir. Gülerken karşınızdaki insanın göz kenarları kırışmıyorsa sahte bir gülüş sergiliyordur. Samimi ve içten gelen gülüşlerde göz kenarları kırışır.

Konuşurken Normalden Daha Fazla Göz Kırpmak:

İletişimde bulunduğunuz kişi, önceki konuşmalarınıza göre daha sık gözünü kırparak konuşuyorsa. Yalan söylüyor veya sizden sakındığı, size söylemediği bir şey olabilir. Gözünü normal konuşmalarınıza göre daha sık kırpmasının nedeni sizi o sırada görmek istememesi. Yanınızda ayrılamıyor fakat kişinin bilinçaltı durumun farkında ve sizi daha az görmek için gözler daha sık kapanıp açılıyor.

Gözler Hakkında Önemli Not:

Beden Dili
Yukarı Sola Hareket

Yukarı ve sola hareket(size göre): Görsel veri oluşturma belirtisi. İletişim kurduğunuz kişi gözlerini yukarı sol tarafa doğru hareket ettiriyorsa bu kişi vereceği cevap için beyninde bir resim oluşturuyordur. Bu bir yalan belirtisi olarak da kabul edilebilir. Geçmişteki bir olayı sorduğunuzda yukarı sol tarafa bakıyorsa yeni bir resim oluşturduğu için hatalıdır. Yalan söylüyor olabilir.

Yukarı ve sağa hareket(size göre): Görsel veri hatırlama belirtisi. İletişim kurduğunuz kişi sorduğunuz bir soruya cevap verirken gözlerini yukarıya ve sağa doğru hareket ettiriyorsa bu o kişinin vereceği cevap için görsel hafızasına(hatıralarına) ulaşmayı çalıştığı anlamına gelir. İletişim kurduğunuz kişi doğruyu söylüyordur.

Sadece sağa hareket(size göre): İşitsel veri hatırlama belirtisi. İletişim kurduğunuz kişi sorduğunuz soruya cevap verirken gözlerini sağa doğru hareket ettiriyorsa (sağa bakıyorsa) bu o kişinin vereceği cevap için işitsel hafızasına yani hatırlarına ulaşmaya çalışıyordur.

Sadece sola hareket(size göre): İşitsel veri oluşturma belirtisi. İletişim kurduğunuz kişi sorduğunuz soruya cevap verirken gözlerini sola doğru hareket ettiriyorsa (sola bakıyorsa) bu o kişinin vereceği cevap için bir ses oluşturmaya çalıştığını gösterir. Geçmişteki bir olay hakkında ne söylendiğini sorduğunuzda bu hareketi yapıyorsa yalan söylüyor olabilir.

Başı Yana Yatırarak Dinlemek:

Karşınızdaki kişi ile iletişim kurarken başını sağa veya sola yatırarak sizi dinliyorsa. Anlattığınız konu ilgisini çekmiştir. Bu hareket toplu ortamlarda yapılırsa da konuşmacının dikkatini çeker ve hareketi yapan kişiyle daha sık göz teması kurarak anlatmaya başlar. Sevgililer veya evli kişiler de bu hareketi kısa süreli olarak yaparlar. İlişki içinde iken yapılırsa naz ve cilve için kullanılır.

Başı yana yatırarak dinlemek

Konuşurken Gözleri Sürekli Kaçırmak:

Zihindeki düşüncenin ortaya çıkmasını engellemek, karşı tarafın eleştirel yargılayıcı bakışlarından kaçınmak gibi anlamları vardır. Kimi topluluğa konuşan insanlar göz temasından kaçınırlar bu sayede karşı taraftan gelebilecek yargılayıcı, eleştirel cevaplardan kaçınmış olur. Sevgililerin de sık sık yaptığı bir olaydır. Sevgililikteki anlamı ise utangaçlıktır.

Flört Bakışı:

Samimi bir bakıştır. Gözlerin arasına ve çenenin altına olan bakıştır. Yakın olduğunuz kişi ile bakışınız gözlerin arası ve çene ile göğüs arasındaki üçgen bölgesidir. Göz teması sırasında karşı tarafın göz bebekleri büyüyorsa bu da olumlu bir işarettir. Çünkü göz bebeklerimiz beğendiğimiz ve hoşumuza giden şeyleri gördüğünde istemsiz şekilde daha net görmek için büyür. Tam tersi durum ise göz bebeklerinin küçülmesi olumsuz bir işarettir.

Flört Bakışı

İş Bakışı:

Resmiyetten uzaklaşmamak isterseniz iş yerinde veya okulda bu bakışı kullanabilirsiniz. İletişimde olduğunuz kişinin alnı ile gözleri arasındaki bölgeye bakılır. Bakışların bu bölgeye yöneltilmesi ikna edicilik düzeyini de artırır ve ortama bir resmiyet havası verir.

İş Bakışı

Flört Bakışı 2:

Saçlardan başlayarak, ayaklara kadar süzme ve ardından bir gülümseme ile göz teması kurarak. İltifat etme şeklinde olan bir bakıştır. Bu bakışı herkese yapmamanızı tavsiye ederim yanlış anlaşılmalara yol açmamak için.

Yüzde Şaşkınlık Belirtisi:

Şaşkınlık belirtisi saniyelerle belirtilecek kadar kısadır. Şaşkınlık belirtisini yakalamak için konuştuğunuz kişinin yüzüne odaklanmış olmanız gerekir. Verilen tepki de gözler tamamen açılır, kaşlar yukarı doğru kalkar ve çene düşerek açılır. Şaşkınlık belirtisinde eller bazen yanaklarda olabilir. Gizlenmek istenirse eğer saniyelik ve yüze dokunmadan tepki gösterilir.

Şaşkınlık belirtisinin eller yüzde şekli

Gözle Dışarıda Bırakma Hareketi:

Birisi sizden üstün olduğunu düşünüyorsa gözle dışarıda bırakma hareketini yapabilir. Başını geriye doğru atarak burnunun üzerinden size doğru uzun süreli bir bakış atar. Küçümseyici bir bakış türüdür. Bu bakış karşısında aynalama ile aynı hareketi yaparak karşılık vermek gerekir.

Küçümseyici Bakış:

Herhangi bir şeyden tiksindiğinizi hayal edin tepkiniz ne olurdu? Burnunuz kokudan uzaklaşmak için yukarı doğru hareket eder ve sizde o tiksindiğiniz şeyden uzaklaşırdınız. Aynı tepkiyi karşımızdaki insandan tiksindiğimizde veya küçümsediğimizde de veririz. Alın kırışır, burun yukarı doğru hareket eder ve burun kenarları kırışır. Bu tepkiyi karşımızdaki insanı kırmamak adına genellikle saklarız. Fakat beden hareketlerimizi ne kadar kontrol etmeyi öğrensek de küçümsediğimiz kişiye karşı verdiğimiz tepkiyi kontrol altına almadan önce saniyenin de altında bir sürede tepkimizi gösteririz. Buna mikro ifade denir. Karşımızdaki kişinin yüzünde mikro ifade olarak bu tepkiyi görürsek küçümseyici veya tiksinti tepkisi vermiştir.

Küçümseyici Bakış

Yalan Yakalama Tekniği:

İletişim kurarken bir konuda karşı taraf söylediği sözden sonra saniyenin de altında bir tepki ile (mikro ifade) tek taraflı dudak kenarının yukarı çekilmesi yani yarım gülüş tepkisi gösteriyorsa. O konuda yalan söylüyor olabilir ve üstüne gidip söylediklerini değiştirip değiştirmediğini kontrol etmekte fayda var.

Yarım Gülüş

Beden Dili Kitap Önerileri:

Beden Dili, Eski FBI ajanından insanların bedenini okuma rehberi. Yazar Joe Navarro Amerikalı yazar ve eski FBI özel ajanı 25 yıl boyunca istihbarat ve davranışsal değerlendirme alanında özel ajanlık ve danışmanlık görevlerinde bulunan Navarro, aynı zamanda FBI’ın Davranış analizi programı kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

Dikkat Vücudunuz Konuşuyor, Türkiye’de Beden Dili İş Yaşamı ve Renkler. Yazar Ahmet Şerif İzgören. Beden Dili başlangıç için ideal ve oldukça zevkli bir kitap. Ahmet Şerif İzgören yönetim modelleri, beden dili, liderlik gibi konularda Türkiye’nin başarılı isimleri arasında. Takım çalışması ve liderlik gibi alanlarda yurtiçi ve yurt dışı da dahil olmak üzere 500′ ü aşkın seminer vermiştir.

Beden Dilin, Bu Gizli ve Güçlü Dili Keşfetmeye Hazır Mısın? Yazar Agshın Mırzazada. Bu kitap diğer iki kitaptan farklı şekilde aldığınız gibi kargo beklemeden okuyabilirsiniz. E kitap formatı şeklinde tablet veya telefondan okunuyor. Satın almak istemezseniz bedendilin ınstagram sayfasında da düzenli olarak beden dili hakkında paylaşım yapıyorlar. Ve birde beden dili uygulaması var. Ordan da paylaşımları takip edebilirsiniz.

Not:

Beden dili uzun ve karmaşık bir konu olduğu için parçalara bölerek bilgi aktarıcam. Diğer yazıda görüşmek üzere. Beden Dili 2 için tıklayınız..

One Response

  1. Pingback: Beden Dili 2 - GRİ YASAM Şubat 11, 2022
  2. Pingback: Beden Dili 3 - GRİ YASAM Şubat 14, 2022
  3. Pingback: Psikoloji GRİ YASAM Şubat 16, 2022
  4. Xochi
  5. Pingback: Aşk | GRİ YASAM Haziran 13, 2022

YORUM YAP