Kişisel Gelişim

Beden Dili 3 Ayak ve Bacak Hareketleri(Resimlerle)

Beden dili 1 yazısında gözler dudaklar ve baş hareketleri. Beden dili 2 yazısında kolların ve ellerin hareketlerinin ne anlama geldiğinden bahsetmiştim. Vücut dilinde birçok hareket vardır. Sürekli akış içerisinde vücut hareketlerimizle yaşadığımız olaylar, deneyimler, mutluluklar, sorunlar vb. dile getiririz. Bir harekete bir anlam yüklemek ve kesin doğrudur demek yanlıştır. Bağlama(ortama) göre değerlendirme yapabilmek çok önemlidir.

Karşımızdaki kişinin birden omuzlarının düşmesi ve savunma duruşuna geçmesi bizimle alakalı olmayabilir. O sırada dıştan gelen farklı bir uyaran ile bu tepkileri vermiş olma ihtimali de vardır. Örneğin artık konuşmadığı, küs olduğu bir arkadaşını görmüş olabilir veya kendisi için anlamlı ve duygusal bir şarkıya denk gelmiş olabilir. Her zaman vücut dilini kişisel olarak algılamayın. Bağlam ve vücut hareketlerinin sıklığı ile karşı tarafı analiz etmeniz daha sağlıklı olur.

Beden Dilinde Ayak ve Bacak Hareketlerinin Anlamları:

Beden Dili
Kalkmak İçin Hazırlık

Eller Dizler Üzerinde:

Misafirliğe gitmişseniz bu hareketi kesinlikle fark etmişsinizdir. Misafirlikten ayrılmadan önce eller dizde ve koltuğun ucuna doğru bir oturuş sergilenir. Bu duruştan sonra hadi bize müsaade denilerek misafirlik sona erer. Hayatımızda da aynı anlama gelir bulunduğumuz ortamdan ayrılmak ve artık kalkmak istediğimizi karşı tarafa önden belirtmek için bu hareketi yaparız. Diğer bir şeklide yan taraflarımızdan destek alarak bu pozisyonda olmaktır.

Ellerin Bacakların Üzerinde Gidip Gelmesi:

Sohbet sırasında bu harekete denk gelirseniz iletişim kurduğunuz kişinin konuştuğunuz konudan veya da sizin tavrınızdan tedirgin olduğunu gösterir. Ellerin kişinin üst bacağının(quadriceps) üzerinde sürtünür şekilde ileri geri gidip gelmesi. Bu hareket tek el veya çift el ile olabilir. Karşı tarafın kendisini sakinleştirmek için yaptığı bir harekettir.

Not: Bu hareket bazen eller terlerse de kullanılır.

Beden Dii
Ayakların Başka Yöne Bakması

Ayakların Başka Yöne Bakması:

Yolda veya bir ortamda karşılaştığınızda karşı tarafın ayaklarına bakın, sizden başka yöne doğru bakıyorsa. Sizinle konuşmak istemiyor olabilir. Çünkü sevdiğimiz ve değer verdiğimiz insanlara tüm vücudumuzu dönme eğilimimiz vardır. Sohbet sırasında ayaklarımız da tamamen karşı tarafa yöneliktir. Ayakların başka yöne baktığı iletişimlerde. Sizinle olan iletişimi görgü kuralları gereğidir.

Yer Çekimine Meydan Okuyan Ayaklar:

Mutlu olduğunuz, güzel bir haber aldığınız zamanları hatırlayın. Sürekli zıplayarak dolaşırsınız veya oturduğunuz yerde ayaklarınızı ileri geri sallar şekilde oturursunuz. Yer çekimine meydan okur şekilde yapılan ayak ve bacak hareketleri karşı tarafa mutluluğu gösterir.

Not: Bu hareketi ortama göre değerlendirmek’ de fayda var. Bacak bacak üstüne atılarak bir bacağın sürekli ileri geri sallanması da kişinin bulunan ortamdan sıkıldığını gösterir.

Çapraz Bacak Duruşu

Çapraz Bacak Duruşu:

Ayakta dururken bacakları çapraz şekilde konumlandırarak durmak. Kendine güvenin ve rahatlığın bir göstergesidir. Özgüvenli ve kendinden emin insanlar bu duruşu toplum içinde sergilerler. Kendimizi tehdit altında hissedersek limbik sistem anında karşı koruma için bacakları açarak normal duruşa geçmemizi sağlar. Limbik sistemimizin amacı duruşumuzu sağlamlaştırarak kendimizi korumaya almamızdır.

Ayakların Donması:

Mutlu olduğumuzda veya güzel haber aldığımızda tüm vücudumuz gibi ayaklarımızın da yer çekimine meydan okuyarak çok sık hareket ettiğini söyledik. Peki ya normal şekilde hareket ediyorken veya çok sık hareket ediyorken birden durması. Bu hareket iyiye işaret değildir. Konuştuğunuz bir konu rahatsız etmiş olabilir, çevreden gelen bir uyarandan korkmuş, çekinmiş olabilir. Biraz üstüne giderek nedenini anlamanızda fayda var.

Beden Dili
Ben Üstünüm Mesajı

Ben Üstünüm Mesajı:

Bulunulan ortamda normal oturulan yerin daha üstüne oturulması bir üstünlük mesajıdır. Karşı tarafa bu yönde bir mesaj iletir. Örneğin siz koltukta otururken karşı tarafın koltuğun kol kısmına oturması gibi.

Beden Dili
Rekabetçi Duruş

Rekabetçi Duruş:

Çapraz bacak bacak üstüne atılarak yapılan bir duruştur. Karşı tarafa verdiği mesaj tartışmaya, rekabete açığım ve özgüvenliyim şeklinde olur. Üst düzey yöneticilerin, insan kaynaklarının ve kendine güvenen insanların sergilediği bir duruş şeklidir.

Ayakların Sandalyeyi Sarması:

Karşı tarafın ayaklarının sandalyenin ayaklarını sarmaşık gibi sarılır şekilde çevrelemesiyle olan bir duruştur. Verdiği mesaj köşeye sıkışmış ve çaresiz hissediyorum şeklinde olur. Bu duruşu genelde kadınlar sergiler. Erkekler bu hareketi güçsüz görünmemek adına çok çaresiz hissetmediği sürece sergilemez. Bu hareketin farkına varıp elinizden geldiğince sakınmanızı öneririm.

Son Olarak:

Misafirliğe, iş görüşmesine veya kapalı herhangi bir ortama gittiğinizde imkanınız varsa sırtınızı duvara vererek oturmak özgüven olarak size artı bir değer olarak dönecektir. Bunun nedeni limbik sistemimizden gelmektedir. Herhangi bir tehdit kapı, pencere gibi yerlerden gelir. Duvara sırtınızı verdiğinizde ise sizi tehdit edicek bir unsur olmadığı için rahat ve daha özgüvenli bir iletişim gerçekleştirirsiniz.

Beden Dili Kitap Önerisi:

Marifetname kitabını okuyabilirsiniz kitabın içeriğinde astronomi, anatomi coğrafya, tarih ve fizyoloji bilimlerine dair temel kavramlar anlatılıyor. Yazar Erzurumlu İbrahim Hakkı anatomiyi kullanarak dış görünüşten yola çıkmış ve insanların yapıları, karakterleri ve hareketlerine yorum yapmıştır. Bir nevi dış görünüşten yüzdeki beden dili analizi gerçekleştirmiştir. Kitapta yazılanların bilimsel kaynağı ve kesinliği yok. Ama fikir edinmek için okuyabilirsiniz. Bu linkten de eser ve beden dili hakkında bilgi edinebilirsiniz.

YORUM YAP