Kişisel Gelişim

Beden Dili 2 El ve Kol Hareketleri(Resimlerle)

Bu yazı beden dili 1′ in devamıdır. Okumadıysanız mutlaka oradan itibaren okumaya başlayın. Beden dili 1 yazısında beden dili nedir, beden dilinin önemi ve baş bölgesindeki gözler, yüz ve dudaklar hakkında bilgi verdim. Buradaki yazıda üst ekstremitedeki uzuvlarımız’ın dışa verdiği mesajlar hakkında bilgi aktarıcam. Beden dilinde sebep sonuç, sonuç sebep ilişkisi vardır. Yani mutlu olduğunuz zaman gülümsersiniz, gülümsediğiniz zaman mutlu olursunuz. Beden dilindeki hareketleri ve anlamlarını bilmek ruh halinizi yönlendirmenize katkı sağlar. Tüm beden dili hareketlerinde ruh halinizi yönlendirmek mümkün olmasada bir kısmını uygulayarak kendinize pozitif katkı sağlayabilirsiniz.

Kollar’ın, Ellerin Hareketleri ve Anlamları:

Savunma Duruşu:

Savunma duruşunda kollar birbirine kenetlenmiş ve gövde korunmaya alınmış bir duruş sergilenir. Buradaki duruşun amacı kendini korumak ve savunmada olduğunu dış dünyaya göstermektir. Yani bir nevi gelecek sözel saldırılara hazırlıklıyım izlenimi verir. Bu duruşu hayatın her alanında görebiliriz. Belediye ve milletvekili seçimlerinde siyasilerde, köşe yazarlarında, iş adamlarının pozlarında veya en yakın çevremizdeki sohbetlerimizde iletişim kurduğumuz kişi veya biz bu duruşu istemsiz şekilde sergileriz. Savunma duruşunda bağlama(ortama) göre değerlendirme yapabilmek çok önemlidir. Çünkü bu duruş rahat ve güvenli bir duruş olduğu için de sergilenir.

Tam Savunma Duruşu

Sokakta bu duruşu yapan birisini gördüğümüzde hemen aaa bu adam/kadın savunma duruşu yapıyor diyemeyiz. Çünkü hava soğuk olduğu için kendini sarmalayarak ısınmaya çalışıyor da olabilir. Veya bir gruba hitap eden bir eğitmenseniz ve bu duruşu görürseniz hitap ettiğiniz kişi için hemen savunmada diyemezsiniz. Rahat bir duruş olduğu için de sergiliyor olabilir. İşin püf noktası aslında sizinle konuşurken bu hareketi yapıp yapmadığıdır. Misal sohbet sırasında karşı taraf birden savunma duruşuna geçmişse rahatsız olduğu bir konu veya sakladığı bir şey olabilir. O konuda biraz üstelemeniz gerekir.

Not: Savunma duruşu tam kapalı ve yarım kapalı şekilde olur. Yarım kapalı şeklini genelde kadınlar ayakta olan konuşmalarda yaparlar.

Beden Dili
Yarım Savunma Duruşu

Avuç İçleri Açık Duruş:

Bu duruş şeklinde avuç içleri açıktır ve karşıya bakar şekilde olur. Anlamı ise senden bir şey saklamıyorum ellerime bak temiz ve boş mesajını karşı tarafa vermektir. Siyasiler ve bizler bu duruşu bir tartışma durumunda ve açıklama yaptığımız durumlarda ikna etmek için kullanırız. Bu duruşta önemli olan nokta avuç içlerinin karşıya bakmasıdır. Kolların tam kırılmış veya aşağıdaki resimdeki gibi yarım kırılmış olmasının bir önemi yoktur.

Beden Dili
Avuç İçleri Açık Duruş

Eller Belde Duruş(Tartışmacı Duruş):

Eller belin iki tarafına dokunur şekilde yerleştirilir. Ve kollar kıvrılarak V şeklini alır. Bu beden dili otoriter ve baskıcıdır. Karşı tarafa verdiği mesaj sözel kavgaya hazırım şeklindedir. Bu beden dilini genelde kadınlar kullanır. Erkeğin kullandığı durumlar da olabilir fakat erkekte itici durur.

Beden Dili
Tartışmacı Duruş

Önemli Not:

Eller belde duruşu yapan kişinin belindeki, ellerinin baş parmakları arkaya bakıyorsa sözel kavgaya hazırım mesajı iken baş parmaklar karşı tarafa bakıyorsa bu duruş size o konu hakkında olan merakına işarettir.

Otoriter Duruş(Kral Duruşu):

Okul zamanlarınızda koridordaki nöbetçi öğretmenlerinize veya bir inşaat yapılırken inşaata bakmaya gelen müteahhitlere dikkat ettiniz mi. Genellikle duruşları aynıdır. Eller arkada birleşmiş ve bir el diğerini bilekten kavramış şekildedir. Bu duruş şeklinde vücut olduğundan biraz daha büyük ve cüsseli durur. Karşı tarafa verdiği bilinçaltı mesajı bu ortama ben hakimim buradaki otorite benim şeklindedir. Bu hareketi bağlama göre incelemek önemlidir. Mesela bir müzede gezen birisinin bu hareketi yapması gezerken düşündüğü. sorguladığı ve eserleri incelediği anlamına gelir.

Otoriter Duruş(Kral Duruşu)

Konuya Hakim Duruş:

Bir konu hakkında konuşurken o konuda bilgisi olan ve bilgisine güvenen insanların yaptığı bir harekettir. Parmak uçları V şeklinde göğüs hizasında birleştirilir. Bu hareketin anlamı konuya hakimim ve bilgim var şeklinde olur. İş adamları, müdürler ve psikologların sık yaptığı bir duruş şeklidir.

Beden Dili
Konuya Hakim Duruş

Baskın Duruş:

Bir ortamda en fazla yer kaplayan kişi o ortama hakim konumundaki kişidir. Kollarını bulunduğu ortamda sandalye veya koltukta kenarlara doğru normalden fazla şekilde açar. Bacaklarınız da kollarınızı takip ederek kenarlara doğru açılır. Bilinçaltından gelen bir dürtü şeklinde kendimize güvenimiz ve rahatlığımız arttığında daha fazla alan kaplarız. Bulunduğu konumu tehdit eden bir olay veya kişiyle karşılaşırsa hareketlerini kısıtlar ve kapladığı fazla alanı azaltmaya başlar.

Beden Dili
Baskın Duruş

Sakinleştirme Hareketi:

Gövde hizasında bir veya iki elin, avuç içi yeri gösterir şekilde olan duruştur. Bu duruşu karşı tarafı bir tartışmada sakinleştirmek ve otorite altına almak için kullanırız. Siyasetten, spora, spordan, günümüz ilişkilerine kadar hayatımızın her alanında bu hareket kullanılmaktadır.

Karşı Tarafın Eliyle Ağzını Kapatması:

Sohbet sırasında siz konuşurken karşı tarafın parmağı veya eli ile ağzını kapatması. Konu ile ilgili söylemek istediği fakat dile getirmekten emin olamadığı bazı şeyler olduğunu gösterir. Eli veya parmağı ile ağzını kapatmasının nedeni söylemek istediklerini dile getirmeyi engellemek istemesidir. Bu hareketi bilinçsiz şekilde yaparız.

Parmak ile Ağzı Kapatmak

Bonus Bilgi:

Beden dilinde duygular, hareketleri takip eder istemsiz şekilde üzülünce duruşumuz değişir. Daha eğik bir duruş şekline bürünürüz. Mutlu olduğumuz veya güzel haber aldığımız zamanlarda da yer çekimine meydan okurcasına hareket ederiz. Kollarımız ve ayaklarımız sürekli yukarı doğru hareket eder. Beden dilini bilirseniz hareketleri tekrarlayarak ruh halinizi değiştirebilirsiniz. Özgüvensiz birisi olsanız da beden dili hareketlerini kullanarak, kopyalayarak özgüvenli olabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için linke tıklayarak alfa kuralları videosuna göz atmanızı tavsiye ederim.

Beden Dili Kitap Önerileri:

3 Saniyede Karşınızdaki İnsanı Nasıl Anlarsınız, Beden Dilinde Ustalaşın Gizli Anlamları Çözün Herkesi Etkileyin. Bu kitap Beden Dili 1 yazısında önerdiğim kitaplardan sonra okunabilir. Kitap içeriğinin bazı kısımlarında yararlı bilgiler var. Yazar Kevın Hogan Amerikalı yazar, beden dili uzmanı ve motivasyon konuşmacısı. 20 Yıldan uzun bir süredir beden dilini akademik olarak incelemektedir.

Yalan Söylediğimi Nasıl Anladın? Yüz İfadelerinden Duyguları ve Düşünceleri Tanımak, Okumak. Bu kitap mikro ifadeler üzerine yoğunlaşan bir kitap, mikro ifadeler saniyeden çok daha kısa bir sürede ortaya çıkar ve kaybolurlar beden dilinin en güvenilir kaynaklarıdır. Yazar Paul Ekman araştırmalarını ve çalışmalarını buraya yazmak isterdim ama özet olarak yazarsam çalışmalarına haksızlık etmiş olurum bu linke tıklayarak siz inceleyin ve kitabını okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Kendisinden esinlenerek yapılmış Lie To Me isimli dizisi de bulunmaktadır. Bu dizide beden dilini konu alıyor.

No Responses

  1. Pingback: Beden Dili 1 Gözler | GRİ YASAM Mart 20, 2022

YORUM YAP