İkna

Manipülasyon ve 6 Teknik

Manipülasyon: diğer insanların fikirlerinin, algılarının ve davranışlarının uygulayan kişi tarafından çeşitli taktikler ve aldatma yoluyla istenen şekilde değiştirilmesidir.

Günlük yaşamda sürekli manipülasyona maruz kalırız sevdiklerimiz veya diğer kişiler tarafından. Hayatın bir parçasıdır. Kendimizi korumak ve manipülatörlere karşı tetikte olmak için manipülasyon ve teknikleri öğrenmeliyiz. En küçüğünden ağlamak dahi bir manipülasyon örneğidir. Ağladığımızı gören karşımızdaki insan hemen yumuşar ve kabul etmediği bir şeyi kabul edebilir veya fikrini değiştirebilir. Duygularını manipüle ettiğimiz için ikna olmuştur. Bebeklerden yetişkinlere kadar herkes istemeden de olsa manipülasyonu kullanır. Özellikle küçük yaşlarda ağlama taktiğini sık sık uygularız. Çocuklar ve bebekler istedikleri şeyi almak için ağlarlar bilinçsiz şekilde yaparlar. Ağladıklarında altlarını değiştiririz, karınlarını doyururuz, gazlarını çıkarırız istediklerini almak için ağlamak zorundadırlar. Karşı tarafı iki şekilde ikna edebiliriz acımasız bir yöntem olan manipülasyon ve diğer bir yöntem olan ikna sanatları ile.

Manipülasyon

Manipülasyon Teknikleri:

Tekrarlama Yöntemiyle Manipülasyon:

Olmasını istediğimiz şeyi sık aralıklarla tekrar ederek yapılan yöntemdir. Mesela bir kıyafet aldırmak istiyoruz ailemize veya arkadaşlarımızla tatile gitmek istiyoruz. Sık sık tekrar ederek ailemizin direncini kırabilir ve ikna edebiliriz. Hangi alanda uygulamak istiyorsanız sık tekrarlar sizi başarıya ulaştıracaktır.

Yemleme Yöntemiyle Manipülasyon:

Yapmak istediğiniz şeyi sıralı adımlarla yapmak. Örneğin arkadaşınız ile sinemaya gitmek istiyorsunuz ve arkadaşınız istemiyor ilk baştan söyleyerek reddedilmek yerine adım adım gitmelisiniz. İlk olarak dışarı çağırmalısınız hava çok güzel dışarı çıkalım hem sana da iyi gelir açılırsın diyerek çağırabilirsiniz. Sonra hazır dışarı çıkmışken awm’ye gidelim bir şeyler içeriz dersiniz. Ardından awm de biraz gezdikten sonra gelmişken sinemaya bir bakalım güzel bir film vizyona girmiş mi bakalım dersiniz ve artık kaçamayacağı noktaya gelmiştir filmini izleyebilirsiniz.

Mahrum Bırakarak Manipüle Etmek:

İnsanlara çoğu zaman istediğimiz şeyleri yaptırmak için bu yöntemden faydalanırız. Evli çiftler birbirlerine, anne babalar çocuklarına, müdürler çalışanlarına veya arkadaşlar birbirlerine. Sevdiği şeylerden mahrum bırakarak manipüle ederler. Örneğin anne: kızım yemeğini hepsini bitirmezsen Pepe’yi izleyemezsin.

Bu cümleye baktığımızda annenin istediği kızının tüm tabağındaki yemeği bitirmesi ve bunu sağlamak için en eğer bitirmezse sevdiği çizgi filmden mahrum bırakmakla tehdit ederek manipüle ediyor. Veya başka bir örnek verelim sevgili olan iki kişi kızın ismi Neriman olsun sevgilisinin ismi de Cem olsun. Neriman, Cem’in üniversitede ki tanışma etkinliğine gitmesini istemiyor.

Neriman: O tanışma partisine gitmeni istemiyorum. Gidersen seninle konuşmam.

Cem: Hayatım çoğu zaten erkek olucak hem bana güvenmiyor musun?

Neriman’ın cümlesini ele alalım Cemin partiye gitmesini istemiyor. İstediğini yaptırmak için konuşmamakla yani kendinden mahrum etmekle tehdit ediyor. Bu da bir manipülasyon örneğidir. Manipülasyonlara maruz kalmamak için bağımlılığımızın az olması veya hiç olmaması gerekir. Bunun için hem zihnen hem de maddiyat olarak özgür olmalıyız.

Egoyu Kullanarak Manipüle Etmek:

“Üç istek sizi başkalarının kölesi yapar; sevilme isteği, beğenilme isteği, takdir edilme isteği. ”

Osho

İnsanlar övülmek isterler. Egomuzun okşanması ister istemez hoşumuza gider. Birisi egomuzu okşayıp yükselttiğinde bu kişiye karşı savunmasız hale geliriz. Bunun bilincinde olan ve sizi manipüle etmek isteyen birisi egonuzu okşayarak sizi avucunun içine alıp kendine bağımlı hale getirir. Ardından sizi istediği şekilde yönlendirip istediklerini yaptırabilir. Bu manipülasyona maruz kalmamak için egonuzu başkasının övmesine ihtiyaç duymadan kendiniz övmeli ve yükseltmelisiniz. Kendi gücünüzün ve özelliklerinizin farkına vararak bu manipülasyona karşı korunabilirsiniz.

Aşağılama Yöntemiyle Manipüle Etmek:

Bu yöntemde kişi sizin dış görüşünüz veya yaptığınız bir hata ile sizi manipüle etmek ister. Dış görünüşünüzü aşağılayarak veya dalga geçerek size kendinizi kötü hissettirir duygusal olarak kötü hissettiğimizde istenilenlere karşı çıkmak için gereken gücü kendimizde bulamayız ve eksikliğimizi kapatmak için söylenenleri yapma yoluna gireriz. Kendimizi karşı tarafa kabul ettirmek onun gözünde daha değerli olabilmek için söylediklerini yaparız. Diğer manipüle de ise geçmişte yaptığınız hatayı yüzünüze vurarak sizi kötü ve değersiz hissettirmeye çalışır. Kendi söylediği şeyleri yaparak aynı hatayı yapmayacağınızdan bahseder.

Bu manipüleden korunmak için hatalarınızla bir bütün olduğunuzu ve bugünkü siz olduğunuzu kabul etmelisiniz sizi siz yapan hatalarınızdır. Dış görünüşünüzü kimseye beğendirmek zorunda değilsiniz kendinizi oluğunuz gibi kabul edin fazla kilolarınız mı var veya sivilceli misiniz yada boyunuz mu kısa fark etmez. Hiç kimse mükemmel değildir herkesin bir kusuru vardır. Sadece şunun bilincine varın siz olduğunuz gibi güzelsiniz. Sizi olduğunuz şekilde kabul eden insanlarla arkadaş olun kusurlarınız varsa kusurlarınızla sizi seven ve kabul eden insanlarla zaman geçirin. Değişmenizi isteyenlerle değil.

Duyguları Kullanarak Manipüle Etmek:

Bu yöntemde kişiler sizin duygularınızı kullanılarak manipüle ederler. Onlara karşı olan duygularınızı ve hassas olduğunuz durumları kullanırlar. Bu yöntemden korunmak için duygusal olarak zayıf hissettiğiniz, korktuğunuz veya hassas olduğunuz konuları çok yakınınız dışındaki kimseye açmamanızda fayda var.

Manipülatif Bir Hikaye:

Jack, her gece evdeki gaz lambasını bir önceki güne göre giderek daha fazla kısar. Karısı Bella ışığı onun kıstığını bilmez ve devamlı kocasına sorar:

“Gaz lambası giderek daha mı ışık veriyor?

Jack ona sinirlenir, “sana öyle geliyor” der.

Bella ne olduğunu anlayamaz. Işığın her geçen gün biraz daha azaldığından emindir ama kocasının tepkisi yüzünden ışığın azalmadığına inanır. Kendinden şüphe duymaya başlar. Jack’in uyguladığı bu yöntem, Gas light isimli bir tiyatro oyununda da vardır. Oradan bir filme aktarılır. Ve nihayetinde psikiyatride bir terime evrilir. Gaslighting, ikili ilişkilerde bir tarafın diğer tarafa uyguladığı psikolojik şiddeti tarif eden bir terimdir. Karşısındakini çeşitli hileli tavırlar ve ithamlarla güçsüz, muhtaç, sorunlu ve hatalı olduğuna inandıran taraf, onu bu yöntemle yönetir, özgüvenini zedeler ve kendisine bağımlı hale getirir. Aslen bir egemen ve mağdur ilişkisi tanımıdır.

Işığı otorite kısar onlar ışığın kısıldığını zannettiklerini sanırlar.

Korkularla ve çaresizliklerle donatıldığı bireysel hapishanesinden kurtulmak için ya hırçınlaşıp büyük bir savaşı ölümüne göze alması gerektiğini ya da her şeyden vazgeçip erkenden kendi mezarına kendi kendine girmesi gerektiğini zannedecek kadar aklını kaybeder.

  • Oysa yapılması gereken tek şey vardır.
  • Oturduğu yerden kalkması,
  • Gaz lambasının düğmesini yoklaması,
  • Gerçekten kısılmış mı yoksa tamamen açık mı bakması.

No Responses

  1. Pingback: İkna-ikna taktikleri-mutlu yaşam Ocak 23, 2022

YORUM YAP