İkna

İkna 1

İkna

İkna: Etkileme sanatıdır. İnsanlara akılcı ve simgesel yollarla bir fikir, tutum veya eylemin benimsetilmesidir.

İkna hayatımızın her alanında kullanılır. Satıcılar ürün pazarlarken veya sosyal medyalarda reklam yaparken. İlişkilerde çiftler birbirleri üzerinde. Çalıştığınız sektörde iş arkadaşlarınız veya patronunuz sizi ikna ederler. Kimisi ikna sanatlarını kullanır kimisi de daha acımasız bir yöntem olan karşı tarafa yetersiz hissettirerek manipülasyon tekniklerini kullanır. Sürekli yaşamda her alanda ve konu fark etmeksizin insanlar birbirlerini ikna eder. Yaşamın bir parçasıdır. İkna 3 e ayrılır:

1)Karakter yapısına göre ikna (Ethos)

2)Mantık kurallarına göre ikna (Pathos)

3)Duygulara hitap ederek ikna (Pathos)

İkna Sanatları 1):

Sunum ve Toplantı için ikna sanatı:

Toplantıda fikrinizi söylediniz veya sunum yapıyorsunuz. Anlattıklarınıza kuşkuyla yaklaşan veya reddetmek isteyen birisi var. O kişiye “Tamam buna ince bir düzeltme yapalım ” diyerek yanıt verin. Ardından fikrinizin kabul edilmiş olduğunu düşünerek söylediklerinize ufak bir değişiklik ekleyin. Bu hamle ile kendinizden ödün verdiniz fakat karşıdaki kişinin hamlesini geri püskürtmüş oldunuz.

Ayna Görüntüsünü Kullanın:

Anlaşamadığınız bir konuda bu taktiği kullanabilirsiniz. Mesela bir arkadaşınız ile aranızda bir problem var. Ya bu sorunu çözeriz, ya da bu sorunun bizi çözmesine izin veririz gibi vurucu bir cümle ile sorunu düzelmek için çabalayabilirsiniz.

Öykü Anlatın:

İkna etmek istediğiniz konuda konuşurken araya bir öykü yerleştirin. Öykü anlatmak duygulara hitap ettiği için ikna da etkili bir araçtır. Öykü anlatarak dinleyicinizin duygularını uyarırsınız, onun fikrini değiştirmek için imkan oluşturmuş olursunuz ve fikrini değiştirirseniz eyleme geçirebilirsiniz.

İtirazları Önceden Tahmin Edin:

İyi bir iknacı, dinleyicinin itirazlarını önceden tahmin eder. İdeal olarak sizin itirazları dinleyiciden önce ortaya dökmeniz gerekir. Bu teknik dinleyicinizi daha uysal ve daha kolay işlenebilir bir hale getirir.

Not: Konuşmalardaki suçlamalar geçmiş zamana yöneliktir.

Konuşmalardaki değerler şimdiki zamana aittir.

Konuşmalardaki seçenekler ise gelecek zamandadır.

Söz sanatı:

“Bu iyi bir fikir miydi? Sanırım öyleydi.” Bu yöntem, dinleyicinizin kuşkularını önceden sezmenize ve bunları daha başındayken engellemenize izin verir.

Ödün Verin:

Evli bir çift düşünelim. Eşlerden birisi diyor ki “uzun zamandır dışarıda birlikte vakit geçirmiyoruz.” Diğer eş akıllı ise yakın zamanda dışarda birlikte yaptıkları aktiviteleri saymak yerine şöyle söyler: “sadece bana ait olmanı istiyorum da ondan.” Bu yanıttan sonra diğer eş zaman kipini doğru bir şekilde değiştirip istediğini söyleyecektir. Aslında sana şu yeni avm’ye birlikte gidip alışveriş yapalım mı diye soracaktım.

Şaşırdığını Açıkça Belli Et:

Bir konuda karşı tarafa düşünceni kabul ettirmek istiyorsan. Seninle aynı şekilde düşünmesini sağla. Bunun için de şaşırdığını açıkça belli et veya belirli bir konuyu anlamadığını dile getir. O zaman dinleyicin bilinçaltında senin yerine mantık yürütmeye başlar ve farkında bile olmadan senin beyninin içine girer. Seninle birlikte akıl yürütür.

Aptal Dahi Yaklaşımı:

“Ayakkabıları değil, renkleri satın al.” İnsanlar sözlerinize gizem kattığınız zaman sizin zekanızı daha fazla ciddiye alırlar. Bu bir aptal dahi yaklaşımıdır. İnanmıyorsanız doktorların, avukatların kullandığı tıbbi ifadeleri dinleyen insanlara daha dikkatli bakın.

Bir Konuşma Yapıcaksanız:

Bu tekniği kullanabilirsiniz. Ses tonunuzu yavaş yavaş kademeli şekilde artırın. Konuşmanızın anlattığınız şeyin haklılığı nedeniyle kendinize olan güveninizin yavaş yavaş geldiği izlenimi uyandırırsınız.

Karşınızdaki Kişiyi Öfkelendirmemeye Dikkat Edin:

Öfke duygusu kişinin küçümsendiği hissine kapılmasından dolayı ortaya çıkar. İnsanları eyleme zorlar ve bu zorlama öfkeli kişinin bir seçenekte bulunmasını önler. Öfkeli haldeyken çıplak içgüdüler devreye girer ve yapılan konuşma sağlıklı değildir. Sakin halini beklemeniz yararınıza olur.

Arzuya yönelik:

Herkes bir şeyi şiddetle arzu eder. Dinleyicinizin arzu ettiği şeyi bulmaya çalışın. Ardından arzuyu deşmek suretiyle dinleyicinizin ruh halini değiştirerek eyleme geçmesini sağlayabilirsiniz. Mesela Netflix’ te yayınlanan Lucifer dizisinde baş karakterimiz buna güzel bir örnektir.

Endişeli bir insanı sakinleştirmek istiyorsanız bu taktiği kullanın:

Sadece onu güldürün. Bir şaka yapın veya komik bir anınızı anlatın. Sigmund Freud insanları güldürmenin disiplinli bir şekilde dürtüleri serbest bıraktığı için endişeyi giderdiğini söylemiştir. Mizah en korku verici duyguları bile yatıştırır.

Kimliğe Yönelik İkna:

“Ben aslında şöyle biriyim,” diye başlayan bir cümleye dikkat edin. Bir kişinin ilk olarak söylediği rol, muhtemelen onun kimliğine en yakın olandır. Konuşmanızda kullanacağınız kimlik aracı budur. İnsanların çoğu bu kimliğe uygun bir yaşam sürmek için ellerinden geleni yaparlar.

Not: Son konuşan kişinin ikna etme avantajı vardır. İlk konuşan kişiler düşüncelerin göç etmesine neden olabilmektedir. Son konuşan kişi bunun avantajını kullanır ve kendinden önce konuşan kişilerin fikirlerini yeniden şekillendirerek ifade eder. İşine yarayacak şekilde birleştirir ve özetler.

YORUM YAP